FITNESS-ZDRAVÍ-POHODA

Alfou a omegou je psychika

Jestli nebudete v psychické pohodě, odrazí se to na vašem zdraví. To už všichni víme. Můj známý se neustále usmívá, se svým širokým úsměvem všude prezentuje, jak je v pohodě, ale jeho osobní život tomu nenasvědčuje. Přestává tomu nasvědčovat i jeho zdraví. Jestli si někdo zapaluje jednu cigaretu od druhé a bohulibě se na vás šklebí, jak má všechno pod kontrolou - nevěřte mu. Nemůže mít něco pod kontrolou, když nedokáže ovládnout ani svou závislost. Závislost - na alkoholu, cigaretách, je vlastně stejná jako závislost na jídle. Všechno jsou to drogy - jsou to berličky, které nám pomáhají překonat nějak nepříznivý kousek života.

Nedostatečná psychická pohoda se manifestuje zprvu skrytě. Nedostatečnou funkcí imunitního systému - na člověka, jak se říká, skočí každý bacil. Podle toho, co ho ve skrytu trápí, na co je geneticky jeho tělo náchylnější, postupně se objeví psychický problém na fyzickém těle. Jestli vás například sžírá, že na vás kolega v práci kupí i svoje povinnosti, je možné, že budete mít problém se žaludkem, možná vás z přemíry úkolů, které na vás naložil, chytnou záda. Když nedokážete říct partnerovi, jak vás jeho chování poslední dobou vytáčí, odskáčete to například angínou, prostě ze sebe nevydáte ani hlásku, v horším případě máte zaděláno na problém se štítnou žlázou. A tak by se dalo pokračovat.

Tím, jak se necítíte v pohodě ve svém životě, necítíte se pohodlně ani ve svém těle. Nedáváte si pozor na to, co jíte. Buď se v jídle odbýváte, jíte jednou, dvakrát za den, nehledíte na výživnou hodnotu, stravujete se v kantýně, přežíváte na čínských polévkách, nudlích s kečupem a podobně. Nebo naopak ani nevíte, co do vás během dne napadalo, jakékoli vykolejení je důvodem sáhnout po kobližce, hážete do sebe jídlo bez rozmyslu, v množství i v kvalitě. Tzv. teplo rodinného krbu se ve vašem případě smrsklo do narvané lednice a plných hrnců poctivé domácí (rozuměj: vysoce kalorické) stravy. Postupně to odnáší vaše trávicí soustava - trpíte nadýmáním, překyseleným žaludkem, bez Gutalaxu a jiných "dobrot" nejste schopni fungovat.

Možná patříte mezi ty, kteří bez ranní kávy na lačno a cigaretky nedají ani ránu, možná pracujete v zakouřeném prostředí. Přidáme-li k tomu i několikrát do týdne pivko nebo něco ostřejšího, víkendové ponocování a podobně, vaše detoxikační orgány mají s přibývajícím věkem čím dál větší práci a vaše tělo se dál a dál zanáší.

Všechna tato nadměrná toxická zátěž - jak už psychická (neustálý stres z vašeho hektického života a neřešených životních problémů), tak fyzická (nezdravé jídlo, pití, málo pohybu) má za následek narušení rovnováhy vašeho zdraví. Jestli máte "zdravý kořínek" tak dokážete takovýmto způsobem fungovat déle, jedete, jak se říká, na záložní zdroj. Ale postupně jsou signály, které vaše oslabené tělo vysílá, čím dál silnější:

 • z prohýřených nocí se vzpamatováváte čím dále déle
 • nakazíte se i z kýchnutí zákazníka ve frontě na poště, i obyčejnou chřipku těžce odležíte
 • ale co je horší a pro ty, kteří sportují o to více alarmující: vaše výkonnost klesá
 • máte problém nabírat svalovou hmotu
 • ukládají se vám na těle tuky a vaše tělo ztrácí schopnost je spalovat

Tak co? Ještě se chcete dál trápit odtučňovacími kůrami, splachovat peníze do záchodu za spalovače tuků, drahé suplementy a makat dvoufázově?

Nebylo by lepší se nejprve nad svým životem zamyslet? Udělat si inventuru svých priorit a přiznat si, co dělám špatně?

Jestli to dokážete, tak se pojďte postavit na start, protože ta cesta tady je a vy na ni máte.

Vaše BoMa Way

Kráska, která byla dokonalá

Začalo to nenápadně. Na nástěnku si vyvěsila fotku nejnovější vítězky Miss Olympia.

Postupně se nástěnka zaplňovala motivačními citáty, tabulkami výživových hodnot potravin, fotek holek před a po (rozuměj před a po získání vytoužené postavy). Byla krásná, ale přesto chtěla být ještě krásnější. Svou krásu neviděla. Ten centimetr tuku na bříšku se stal středobodem jejího vesmíru.

Stala se znalkyní, která své znalosti úspěšně aplikovala do praxe. ranní šejk proteinu a BCAA, samozřejmě spalovač tuku, na to výživné kardio, po tréninku trochu sachrů a bílkoviny, tuky jen zdravé, ovoce jen dopoledne, oběd jen maso a zeleninu, odpoledne další trénink, na večeři jen zelenina bez masa. To "jen" se samozřejmě ukazovalo na váze čím dál víc, jí se ovšem pořád čísla zdála vysoká.

Výtah pro ni přestal existovat, i na exkalátoru brala schody po dvou, sportovní aplikaci v mobilu zapínala dokonce, když šla na nákupy. Cestu volila tak, aby prošla kolem dobře nasvícených výloh, aby kriticky zkontrolovala svou postavu ze všech úhlů. Její přátelé marně vzpomínali na dobu, kdy s nimi byla naposledy v baru. Doba, kdy si dala bailleys, protože i takový protein se počítá, byla už jen vzpomínkou. Nejprve si sdílení jejích tréninků nastavili automaticky na spam, teprve poté pochopili, že ta krásná holka se už nedokáže bavit o ničem jiném než o nejnovějším fitenss trendu a co hůř....že už přestává být krásná.

Svou krásu nejprve neviděla, pak už nebylo co vidět.

Nebezpečí Krásky dokonalé

 • Její posedlost postavou se během let plíživě vyvine v anorexii, bulimii, možná v obojí
 • Závislost na cvičení a solárku způsobí, že nebude vypadat jako svá dcera, ale postupem let jako svá babička

Řešení pro Krásku dokonalou

 • V rámci našeho kurzu s ní probereme její životní styl, trénink a jídelníček, zanalyzujeme výsledky vážení a měření. Procento tuků bude minimální a svalů bude na hranici únostnosti - naše Kráska dostane samozřejmě málem zástavu srdce z přemíry jídla, které bude muset od této doby začít jíst. Nepůjde to hned, ale měla by se ke svému zdraví vlastně projíst. Dalším infarktovým stavem bude pro naši Krásku fakt, že se bude muset obejít bez svých drsných kardio tréninků, protože se zaměříme na nabírání svalů
 •  Pod naším vedením a s podporou celého společenství dalších děvčat v kurzu věříme, že naše Kráska se bude po měsíci postupně více či méně projídat ke zdravějšímu tělu. Objemový trénink položí základy růstu jejích svalů. Díky meditacím, zařazeným v rámci závěrečného strečinku bude postupně ztrácet obsese z toho, jak vypadá a začne být šťastnější.

Jestli znáte ve svém okolí případnou Krásku dokonalou, řekněte jí o naší cestě, řekněte jí o BoMa Way. Těšíme se na ni.


Věčná začátečnice

V tomto příběhu je kus nadsázky, ale ....... :-)

Podaří se jí usnout až nad ránem, takže budík zvoní do prázdna. Když vyskočí z postele, tak samozřejmě šlápne na psa nebo zakopne o jinou roztomilost volně pohozenou na podlaze.  Čím víc se snaží zrychlit, tím větší zmatek tvoří a do auta už sedá s tepovkou na pokraji sil. Cestou do práce jí hodí myšku řidič, který přes svůj stoletý klobouk přehledne značku Dej přednost v jízdě. Nejspíš se zrovna vrátil z dovolené ve Švédsku a dodržuje padesátku i mimo obec. Její zpoždění narůstá geometrickou řadou a tlak drží na únosné míře jen díky novým a stále peprnějším nadávkám na úkor všeho a všech. Dobrý začátek dne potvrdí meil od jejího ex, který jí i po letech opět dostane nějakým podžeberníkem.... Sáhne po kávě. Zachrání to 2 cukry a muffin navrch. Kolegyně slaví narozeniny a dortík nevypadá špatně. Ke kávě se hodí cigárko...

Do večera daleko a jestli se den rozhodl pokračovat tak, jak začal, tak má večer Naše začátečnice na kontě seznam stláskaného jídla jak pro zápasníka sumo.

"Dneska na dietu kašlu, byl náročný den, začnu znova od pondělka", řekne si navečer. Naloží si na talíř i to, co bylo pro zbytek rodiny a své nečisté svědomí zkusí utlumit něčím s troškou alkoholu. Možná je ta troška trošku větší...

Večer teprve začíná a díky té trošce ztratí zábrany úplně a ti zápasníci by se díky ní najedli ten den klidně dva.

Však co. Však od pondělka to zkuší nanovo. Jasná věc. Od pondělka se do toho obuje..... Je úterý a do pondělka zbývá ještě dost času....

Nebezpečí Věčné začátečnice 

 • Na konci může mít váhu vyšší než na začátku
 • Výše jejího konta se několikrát do roka ztenčí po "zaručené" odtučnňovací kůře, liposukci zadku a podbradku, možná dalším parádám
 • Jojo efekt si vybere svou daň v ještě větší celulitidě než čekala
 • Navíc její zhoršující se psychický stav a prohlubující se deprese budou přímo úměrné zvyšování její váhy


Řešení pro Věčnou začátečnici

 • V rámci našeho kurzu s ní probereme dopodrobna její jídelníček bez zamlčování a příkras. Věčná začátečnice dostane jídelníček na míru
 • Zanalyzujeme výsledky vážení a měření - samozřejmě budou výsledky nic moc, možná i na hranici "zdraví škodlivých", což však bude pro naši Začátečnici motivující, aby pod našim vedením na sobě začala pracovat nejenom kůli těm starým džínám ve skříni, ale i kvůli svému zdraví
 • Rozhodneme další postup tréniku - podle její dosavadní fyzické aktivity nebo spíše neaktivity
 • Věčná začátečnice bude díky našemu postupu mít zřejmě největší výsledky snažení. Po měsíci bude schopna udržet svoje stravování na uzdě, tuk z problematických partií (hlavně břicho) bude viditelně menší, a tím pádem se díky tomu začne upravovat i její doposud rozházená psychika.


Na Věčnou začátečnici se obzvláště těšíme. Vaše BoMa Way

                                                               

Taková obyčejná holka


Tento příběh známe všechny.

Ta obyčejná holka na první pohled žije přesně podle fitness návodů. Vyzkoušela už všechny možné lekce v širokém okolí - od zumby, přes pilates, spinning, byla na krosu, tabatě, dovolila si sáhnout do peněženky i na lekci osobního trenéra. Všechno to ze začátku znělo úžasně. Ano, zlepšila koordinaci těla. Nabrala svaly - ovšem nabrala je hlavně na ramenou, zádech, pažích. Ten prevít tuk však neustoupil - hlavně ten na břiše, stehnech a hýždích.

Ta obyčejná holka ví, že velký podíl na přeměně postavy má jídlo. A tak zkouší diety stále dokola. Myslí si, že má ty správné informace, ale její váha tomu stále nenasvědčuje. Vždyť přece nejí sladkosti, počítá kalorie. Po bezsacharidové dietě sice ztratila nějaké kilo, ale byla z ní náladová, hrozně unavená a při představě, že by tak měla fungovat napořád, začala mít noční můry.

Že by zkusila dietu podle krevních skupin? Jestli je 95% lidí držících dietu neúspěšných, není možné, aby ona nepatřila do těch zbývajících 5 procent. Má krevní skupinu "A" - neměla by jíst tedy maso, po 14 dnech už nemyslí na nic jiného než na maso. Po dalším týdnu si přizná, že mezi těch 5% šťastlivců nepatří.

Její permanentka byly vyhozené peníze, stejně jako výživový poradce a osobní trenér.

Nebezpečí Takové obyčejné holky:

 • Partie, které chtěla vytvarovat, se úporně drží staré formy
 • Tam, kde předtím s postavou neměla problémy, se jí začíná usazovat jakýsi nový tuk
 • Psychicky se dostává do čím dál většího začarovaného kruhu
 • Začíná sahat po každé nové a nové dietě a za dveřmi už na ni tím pádem čeká další hrozba: jojo efekt

Řešení pro Takovou obyčejnou holku:

 • V rámci našeho kurzu s ní probereme dopodrobna co jí, celkový životní styl a dosavadní tréninky. Naše holka dostane sestavený jídelníček a další výživová doporučení
 • Zanalyzujeme výsledky vážení a měření - hlavně nás bude zajímat procento tuků a svalů - chceme přece zpevnit postavu, tedy ubrat tuky, ale ne na úkor svalů
 • Rozhodneme další postup tréninku - je možné, že Naše holka má super kondičku, jen trénuje nesprávně, takže nastavíme tréninkový plán přímo pro ni v rámci našeho kurzu
 • Pod naším vedením, s naší podporou a podporou celého společenství dalších holek v kurzu bude Naše holka po měsíci schopna stravovat se správně, zlepší se jí postava nejen vzhledově a nabude nové sebevědomí.

Těšíme se na Tebe děvče, Tvá BoMa Way

Nadváha je zástupný problém skutečných životních problémů


Člověk se bojí řešit svůj život, odsouvá řešení trápení, schovává je pod koberec. Ze stresu, strachu a nejistoty přibere nějaká kila. A tak rád vymyslí zástupný problém, raději všechnu vinu svaluje na to, že přibral. Zaměří se raději na boj s nadváhou, svádí na ni všechny životní potíže, ale životní stres přetrvává, a proto se ho kila úporně drží. Nadváhu si neustále vyčítá a má špatné svědomí z každého sousta. Výsledkem je ještě větší stres, nejistota, další kila navíc. Opakovaně tvrdí, že aby se měl rád, brání mu v tom právě obezita. Nemůže pochopit, že když začne být se sebou spokojený, tělo sundá svou obranu - nadváhu a kila půjdou dolů. ......

Ukázka z knihy Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocí od Miroslava Hrabici:

Nadváha je obrana. Je výrazem lidské neschopnosti řešit s pocitem klidu a vědomím správnosti svého konání nashromážděné problémy, podmínky a situace, do nichž se člověk narodil a které se má v životě naučit zvládat.

Člověk utíká. Utíká do světa sladkostí, jídla, a přitom ani mnohdy nevnímá, kolik a proč jí. Jen potřebuje potěšit, pohladit, zastřít bolest, zmírnit těžkosti života a jeho zkoušek. I ten, kdo příliš nejí a je přitom obézní, je v mysli, třeba pouze v podvědomí, stižen pocitem nutnosti ochrany, obrany před faktem, že život neodpovídá jeho tužbám. Chyba v jednání a uvažování se projeví v dysfunkci žláz s vnitřní sekrecí.

Nebojujte nejprve se svými nadbytečnými kilogramy, i když možná na čas úspěšně, ale zejména v první řadě zvládněte sami sebe. Naučte se milovat svět jaký je, naučte se chápat smysl životních zkoušek a věřit v krásu příštích chvil. Jestliže toto zvládnete, poté každá dieta a omezení stravy v objemu nebo čase (odhodlání už nejíst večer) budou mít trvalé následky.

Neboť odložíte pouze to, co už nepotřebujete. Přebytečný tuk je jako teplý šat, který si dáváte, když se v životě chvějete zimou nelásky a klepete strachem z prožitého či očekávaného. Když v přírodě vysvitne slunce a přijde obrozující jaro, svůj teplý šat odložíte. Obdobně přistupte k odložení přebytečných kilogramů. Nesnažte se sundávat Vás chránící kabát (hubnout), jestliže venku (v životě) stále vládnou chlad a plískanice nedobrých mezilidských vztahů.

.........My Vám nezaručíme, že vyhrajete ve Sportce a ty dluhy smáznete, my Vám nezaručíme, že dostanete odvahu změnit neúnosné zaměstnání, vypořádat se se svým bývalým nebo jednodušeji procházet pubertou svých rozjívených dětí.

My Vám dáme návod na cestu a tou cestou Vás budeme provázet, na té cestě Vás budeme podporovat. A Vy postupně zjistíte, že jste se sebou víc spokojení, že nacházíte sílu na změnu a že se postupně měníte. Měníte se ve svém těle a tím pádem měníte i své tělo.

Věřte, s námi si už samotnou cestu budete užívat.

Vaše Boma Way