Nadváha je zástupný problém skutečných životních problémů

13.05.2021

Člověk se bojí řešit svůj život, odsouvá řešení trápení, schovává je pod koberec. Ze stresu, strachu a nejistoty přibere nějaká kila. A tak rád vymyslí zástupný problém, raději všechnu vinu svaluje na to, že přibral. Zaměří se raději na boj s nadváhou, svádí na ni všechny životní potíže, ale životní stres přetrvává, a proto se ho kila úporně drží. Nadváhu si neustále vyčítá a má špatné svědomí z každého sousta. Výsledkem je ještě větší stres, nejistota, další kila navíc. Opakovaně tvrdí, že aby se měl rád, brání mu v tom právě obezita. Nemůže pochopit, že když začne být se sebou spokojený, tělo sundá svou obranu - nadváhu a kila půjdou dolů. ......

Ukázka z knihy Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocí od Miroslava Hrabici:

Nadváha je obrana. Je výrazem lidské neschopnosti řešit s pocitem klidu a vědomím správnosti svého konání nashromážděné problémy, podmínky a situace, do nichž se člověk narodil a které se má v životě naučit zvládat.

Člověk utíká. Utíká do světa sladkostí, jídla, a přitom ani mnohdy nevnímá, kolik a proč jí. Jen potřebuje potěšit, pohladit, zastřít bolest, zmírnit těžkosti života a jeho zkoušek. I ten, kdo příliš nejí a je přitom obézní, je v mysli, třeba pouze v podvědomí, stižen pocitem nutnosti ochrany, obrany před faktem, že život neodpovídá jeho tužbám. Chyba v jednání a uvažování se projeví v dysfunkci žláz s vnitřní sekrecí.

Nebojujte nejprve se svými nadbytečnými kilogramy, i když možná na čas úspěšně, ale zejména v první řadě zvládněte sami sebe. Naučte se milovat svět jaký je, naučte se chápat smysl životních zkoušek a věřit v krásu příštích chvil. Jestliže toto zvládnete, poté každá dieta a omezení stravy v objemu nebo čase (odhodlání už nejíst večer) budou mít trvalé následky.

Neboť odložíte pouze to, co už nepotřebujete. Přebytečný tuk je jako teplý šat, který si dáváte, když se v životě chvějete zimou nelásky a klepete strachem z prožitého či očekávaného. Když v přírodě vysvitne slunce a přijde obrozující jaro, svůj teplý šat odložíte. Obdobně přistupte k odložení přebytečných kilogramů. Nesnažte se sundávat Vás chránící kabát (hubnout), jestliže venku (v životě) stále vládnou chlad a plískanice nedobrých mezilidských vztahů.

.........My Vám nezaručíme, že vyhrajete ve Sportce a ty dluhy smáznete, my Vám nezaručíme, že dostanete odvahu změnit neúnosné zaměstnání, vypořádat se se svým bývalým nebo jednodušeji procházet pubertou svých rozjívených dětí.

My Vám dáme návod na cestu a tou cestou Vás budeme provázet, na té cestě Vás budeme podporovat. A Vy postupně zjistíte, že jste se sebou víc spokojení, že nacházíte sílu na změnu a že se postupně měníte. Měníte se ve svém těle a tím pádem měníte i své tělo.

Věřte, s námi si už samotnou cestu budete užívat.

Vaše Boma Way