Třinecký Kamínkovník

Celorepublikové kreslení kamínků vzniklo někdy v době jarní korona-izolace v roce 2020, kdy maminky zabavily sebe i děti. Pomalujete kamínky, na rubovou stranu napíšete PSČ svého města a někde jej položíte. Kdo ho najde, buď si ho nechá na památku nebo ho zanese někam dál. A takto kamínky putují po světě a zahřívají lidská srdce. Maminky z Třinecka vytvořily v lesoparku přímo kamínkovník - velký pomalovaný kámen, kam můžete své výtvory přinést a nějaký si na výměnu zase odnést.

Myšlenka mě nadchla a když tak chodívám s Dougem na procházky, získaly naše ranní výpravy nový rozměr - najít ten kamínkovník. Hledala jsem ho skoro měsíc. A nenašla. A tak jsem se rozhodla na to jít jinak. Náš BoMa Haus je postaven na bývalém řečišti řeky Olše, když pracuji na zahradě, vykopávám spoustu krásných oblých kamenů. A tak jsem jich pár nasbírala, nakoupila si akrylové barvy, štětce a začala kreslit.

A pak ráno, ještě před rozbřeskem jsem šla do lesoparku se spoustou motýlů a mandalek s tím, že je položím různě na lavičky. A neuvěříte - už z dálky mě v té tmě zaujala silueta jednoho stromu. Rozsvítila jsem si baterku na mobilu - ano, byl to on - strom s kamínkovníkem, kolem spousta kamínků. To místo prostě nejspíš strážili lesní skřítkové a najít ho mohl jen ten, kdo něco přinesl na oplátku. A tak jsem si vzala srdíčko, nechala tam své výtvory a byla šťastná.

To dopoledne se ale stalo něco neuvěřitelného. Nějaký darebák místo zničil. Pomalované výtvory rozházel po okolí, kamínkovník hodil ze svahu a ten se rozbil. Bylo z toho pozdvižení. Lidé řešili, co s tím. Hlídat místo policíí? Dát tam fotopast? Najít jiné místo? Vykašlat se na všechno?

Netrvalo dlouho a převážil optimismus a nadšení pro dobrou věc. Dobrovolní hasiči z Kojkovic přivezli velký kámen, který už jen tak někdo neodvalí a lidé začali opět nosit své výtvory. Dnes už má třinecký kamínkovník čestné místo přímo pod kamerami a dokonce s cedulí.

Naplňuje mě to radostí. Vděčností. Optimismem. I v této krušné době jsou možnosti, jak žití své a druhých zlepšit. A proto se rozhlédněme kolem sebe. A začněme od sebe. Poponesme dál hezký kamínek, myšlenku, dobré slovo, cokoli, aby byl svět ještě příjemnější místo.